Saint dog

chovatelská stanice mexických naháčů

O minulosti peruánského naháče se dozvíte v každé literatuře věnované tomuto plemeni, takže bych vám raději nabídla pár řádek o povaze a výchově tohoto úžasného plemene. Předem vám chci říci, že jsou tyto řádky pouze mojí osobní zkušeností a absolutně se nemusí shodovat názory ostatních chovatelů a majitelů 🙂

Peruán je exotem mezi psi nejen svým vzhledem, ale také povahou :-D!

Od štěňátka je to aktivní miminko. Jako každé štěňátko je zvídavé a veselé…ovšem peruánské miminko je opravdu podobné malému človíčkovi,…a tak většina pánečků už od útlého dětství nechává tyto malé potomky vládnout domácnosti, neboť jsou opravdu tak roztomilý, že je těžké jim něco vytknout, natož je napomenout.
Peruáni jsou velmi vtipní vynalézavý a láskyplní psi se spoustou pozitivní energie. Baví je rychlí akční běh a mají opravdu vynikající zrak s perfektními rozlišovacími schopnostmi a to včetně různých ostínů barev! Když někoho milují, je jejich láska až nepopsatelně sladká, umí vás objímat packami kolem krku, hodiny se vám válet na klíně(bez ohledu na vaší nebo jejich váhu) nikdy vás nenechají být smutnými, jejich vtipné jednání vás vždy nakazí. Pokud máte smečku psů, tak vězte, že ten kdo to tam vždycky roztočí, a všechny rozdovádí je zaručeně peruán :-)!

Ve výchově je potřeba být důsledný a spravedlivý…na peruána neplatí žádný ovčácký dril, křik a nepříjemné vynucování, je to velmi citlivá a vnímavá povaha, proto naprosto postačí, „že to co je jednou řečeno(no možná dvakrát, nebo třikrát…) platí do vykonání požadavku….a to co je jednou zakázáno, „platí navždy.“ Vězte, že s tímto přístupem dojdete nejdále, jak to jen u tohoto plemene půjde.

Pokud CHTĚJÍ…A JSOU SVÝM PÁNEM DOBŘE VEDENÍ…je jejich poslušnost až ohromující, jsou schopni neuvěřitelných výkonů ve spoustě sportovních disciplín, když jim ovšem nezkazíte chuť do práce poroučením a vynucováním.

Bohužel jsem na Fb četla také diskuze jak na naháče použít elektrický obojek, je to opravdu velmi smutný přístup k výchově a já považuji toto jednání za naprosté selhání majitele, a především za nejvyšší stupeň arogance, neúcty a degradace psa!!! Chyby se stávají, ale měli by se napravovat rozumnou a důstojnou cestou, jsou to chyby majitele, ne chyby vašeho psa. Pokud by někdo z budoucích majitelů chtěl řešit zanedbanou výchovu tímto způsobem, okamžitě mu psa odeberu.

Ještě bych se ráda zmínila k často kladené otázce: rozdíl povahy mezi peruánem a mexičanem.

Mám vcelku krátký a jasný popis :-)…

peruán: věčné a šťastné dítě s motýlími křídly, jehož životní náplní je být vtipným a nepolapitelným :-). Není to pes…JE TO DÍTĚ

mexičan: důstojný a neúplatný, převtělený anděl strážný. Velikost a věrnost této duše je jen velmi těžko popsatelná.

POKUD JSTE SE ROZHODLI PRO PERUÁNSKÉHO NAHÁČE, VÍCE LÁSKY DOSTAT OD NIKOHO JINÉHO NEMŮŽETE 🙂