Saint dog

chovatelská stanice mexických naháčů

Rozlišují se tři velikostní typy – miniaturní, střední a standard(velký).
Ačkoliv je gen, který způsobuje absenci srsti, dominantní, rodí se i jedinci zcela osrstění, s krátkou a jemnou srstí.

O historii mexického naháče se dočtete v každé dostupné literatuře….proto bych vám raději nabídla pár řádek o povaze a výchově tohoto plemene tak jak ho ze společného soužití vnímám já. Toto je pouze můj názor a osobní zkušenost, nemusí se vůbec shodovat s názory ostatních chovatelů a majitelů 🙂

Mexičan je svojí absencí srsti „pokladem“ pro alergiky… ale to je to nejmenší na tomto naprosto úžasném plemeni.

Nevím čím je to dané, ale jako štěně je mexičan velmi zvídavý a HODNĚ akční!!…, najednou odbije 1 rok a ze sedmihlavé saně se stane naprosto báječný klidný a vyrovnaný pes.

O tomto plemeni se tradují legendy, že jsou převtělenými bohy….s čímž mi nezbývá než souhlasit. Jeho důstojnost, neúplatnost, vyrovnanost a věrnost nelze přirovnat k žádnému jinému plemeni. Pro svojí rodinu žije, miminko ochrání lépe než ruský partyzán. Na druhou stranu je něžný a mírumilovný ke všem domácím mazlíčkům, protože co je doma to se počítá do smečky 🙂 Mexičan sám nevyvolává konflikt, k cizím lidem venku je rezervovaný, nezajímají ho, ale musíte počítat s tím, že domov je jeho a „co je jeho, to je jeho!“ a vašimi dveřmi ani zahradou neprojde nikdo, komu by jste to nedovolili. Je to vynikající hlídač a ochránce a v případě že bude jeho smečka v nebezpečí, ZAKROČÍ ZCELA NEKOMPROMISNĚ!!

Co se týká výchovy a aktivity mexičana, je u něj nezbytná kvalitní socializace s lidmi a psy již od útlého štěněcího věku. Výcvik je potřeba vést v klidu, s láskou…ale důsledně!…jednoduše „co můžeš jednou můžeš vždy, co nesmíš jednou nesmíš nikdy“ Mexičani milují nové sportovní výzvy a jsou v tomto odvětví neprávem velmi podceňováni!! Je to ale tím, že jsou zatím tak málo veřejnosti na očích. Naše mexičanky VYLOŽENĚ BAVÍ poslušnost a překonávání různých kladin a překážek, také agility a jakékoliv fyzicky složitější aktivity. Co je moc nezajímá a nebaví je aportování a koupání…:-)

Péče o srst
Přesto, že je toto plemeno bezsrsté, je velmi houževnaté a netrpí žádnými výraznými zdravotními problémy. Kůže by se měla dle potřeby (cca 1x za měsíc) osprchovat vlažnou vodou a vhodným šampónem a po koupání namazat hydratačním krémem. Na začátku léta párkrát namazat
kvalitním opalovacím krémem proti sluníčku. Počítejte, že na zimu je potřeba nechat nejlépe ušít(nekupovat, pokud nebude oblek sedět, psa odřete) kvalitní oblek a použít na packy ochraný krém(obyčejná vazelína pro lidi postačí.) A na nepříjemné vlezlé počasí nějakou tu vestičku přes záda…pokud budete nakupovat zbytečné oblečky jako já…..vymněnte si se psem skříň :-D!!

MEXICKÝ NAHÁČ není dle mého názoru pes pro úplného začátečníka, je potřeba s ním mluvit především srdcem a intuicí. Pokud se pro tohoto psa rozhodnete, počítejte s tím, že mu naprosto propadnete…!

Ještě bych se ráda zmínila k často kladené otázce: rozdíl povahy mezi peruánem a mexičanem.

Mám vcelku krátký a jasný popis :-)…

peruán: věčné a šťastné dítě s motýlími křídly, jehož životní náplní je být vtipným a nepolapitelným :-). Není to pes…JE TO DÍTĚ 🙂

mexičan: důstojný a neúplatný, převtělený anděl strážný. Velikost a věrnost této duše je jen velmi těžko popsatelná.