Mexický naháč je plemeno psa pocházející z Mexika.
Rozlišují se tři velikostní typy – malý, střední a standard(velký).
Ačkoliv je gen, který způsobuje absenci srsti, dominantní, rodí se i jedinci zcela osrstění, s krátkou a jemnou srstí.

Historie
Mexický naháč je jedno z nejstarších existujících psích plemen, patřící k největším pokladům mexické kultury.

Originální jméno Xoloitzcuintli pravděpodobně vzniklo spojením aztéckého slova „itzcuintli“ – pes a jména „Xolotl“. Xolotl byl mexický bůh se schopností měnit svoji podobu a podle pověsti se na zemi vyskytoval právě v podobě holého psa s šedou kůží, který pak doprovázel duše mrtvých do podsvětí. Nejstarší objevené pozůstatky těchto psů se datují do doby přibližně před 3500 let. Je možné, že plemeno původně mexické není, ale právě první zmínky o něm byly nalezeny na území dnešního Mexika.

Roku 1887 se mexický naháč stal jedním z vůbec prvních plemen uznaných American Kennel Clubem (AKC). Nicméně roku 1959 byl vyřazen kvůli nízkému počtu jedinců a hrozícímu vymření.

Proto bychom rádi naším chovem napomohli k obnově a existenci tohoto málopočetného, exteriérově zajímavého a povahou naprosto úžasného a jedinečného psa.

Povaha
Je to ojediněle inteligentní pes, oddaný člen rodiny a hlídač. Přizpůsobivá a nesmírně empatická povaha z něj dělá dokonalého partnera v běžném životě. Navíc je svojí absencí srsti naprostým „pokladem“ pro alergiky…

Jako štěně je mexičan velmi zvídavý a akční..v dospělosti je jeho povaha již klidnější. Ke všemu živému je mírumilovný, avšak nepleťte si toto plemeno s doplňkem na gauči!! Je to vynikající hlídač a ochránce a v případě nebezpeční ZAKROČÍ ZCELA NEKOMPROMISNĚ!!

Je velmi citově vázaný na svojí lidskou smečku a je schopný nasadit život pro jeho ochranu.

Péče
Přesto, že je toto plemeno bezsrsté, je velmi houževnaté a netrpí žádnými výraznými zdravotními problémy, ovšem i jeho kůže vyžaduje pozornost.

Především je vhodné ji na začátku sluneční sezóny párkrát namazat
kvalitním opalovacím krémem a chránit tak před slunečním zářením .

V zimě je vhodné na delší procházku zakoupit oblek a použít na packy ochraný krém.
Kůže by se měla dle potřeby (cca 1x za měsíc) osprchovat vlažnou vodou a vhodným šampónem a po koupání namazat hydratačním krémem.

Výchova a zdraví
Mexičtí naháči jsou velice přizpůsobiví, co se pohybu týče. Nicméně svoji dávku procházek tak jako každé plemeno potřebuje a miluje.
Výcvik, výchovu a socializaci započněte již od štěněcího věku, netřeba křiku a nepříjemností, opravdu postačí jasně stanovit hranice a být důsledný.
American Kennel Club doporučuje pro své chovatele vyšetření pately (především kvůli možné luxaci) a kyčelních kloubů (dysplazie). Jinak jsou mexičani ojediněle zdravé plemeno.